Automatyzacja pojawia się praktycznie w każdym aspekcie naszego życia, nawet kiedy mówimy o stolarce ogrodzeniowej. Kto bowiem wyobraża sobie teraz wjazd na parking bez wcześniejszego minięcia szlabanu? Mało kto. Automatyka w takich miejscach oraz w wielu innych ma nam zapewnić przede wszystkim komfort użytkowania Co z kolei sprawia, że dzięki nim nasze życie staje się na tym polu łatwiejsze? Odpowiedzi znajdziecie poniżej – zapraszamy do lektury!
Gdzie znajdują zastosowanie?
Najlepszymi przykładami miejsc, gdzie stosowane są szlabany to: parkingi strzeżone, wjazdy na zamknięte osiedla, parkingi firmowe, sklepowe – generalnie wszędzie tam, gdzie miejsca są prywatne lub postój jest płatny. Inaczej mówiąc, wjazd oraz wyjazd musi być w jakiś sposób kontrolowany, tak by ograniczyć albo całkowicie uniemożliwić wjazd osoby nieuprawnionej.
Jak działa szlaban i automatyka bram ogrodzeniowych?
Szlaban składa się z dwóch, głównych elementów: ramienia oraz kolumny. To właśnie w tym drugim elemencie znajduje się cały mechanizm, tzw. centralka elektryczna, która odpowiada za działanie całego automatu. Silnik indukcyjny zasilany 230 V ma wbudowany wariator prędkości, który pozwala na kontrolowanie szybkości opadania oraz wznoszenia ramienia. System ten zapewnia płynną I harmonijną pracę szlabanu, jednocześnie przystosowaną do silnej eksploatacji. Ponadto praktycznie wszystkie tego typu automaty posiadają wbudowany odbiornik fal radiowych, pozwalający na sterowanie poprzez np. pilota.
Przy automatyce ogrodzeniowej najważniejsza jest precyzja manewru, co w tym przypadku zapewnia wbudowany mechaniczny lub magnetyczny wyłącznik krańcowy, będący jednocześnie bardzo przystępnym i szybkim w obsłudze. Tutaj sprzęt dzieli się zależnie od wielkości oraz rodzaju bramy, w której ma być zamontowany – w tym przypadku najlepiej wpierw skonsultować się z przedstawicielem firmy, która posiada automatykę w ofercie. W każdym razie założenie automatyki ogrodzeniowej pozwoli nam na bezpośrednie kontrolowanie wjazdu oraz wyjazdu np. na przyosiedlowych i przydomowych parkingach. Wszystko bowiem opiera się na zdalnym systemie obsługiwanym za pomocą pilota, spersonalizowanego kodu, karty zbliżeniowej, a także smartphone’a – dotyczy to bram przesuwnych oraz skrzydłowych.
Głównym celem przyświecającym producentom mechanizmów jest ułatwienie pracy, zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz zwiększenie bezpieczeństwa, a urządzenia cechują się znaczną funkcjonalnością , wytrzymałością oraz prostotą w obsłudze.